АНАЛІЗ РОБОТИ ДВИГУНІВ ВНУТРІШНЬОГО ЗГОРЯННЯ НА БІОГАЗІ З ВІДХОДІВ СМІТТЄЗВАЛИЩ
DOI:
https://doi.org/10.31471/1993-9868-2019-1(31)-83-91Ключові слова:
біогаз, сміттєзвалище, екологія, склад біогазу, теплота згоряння, ефективна потужність, крутний момент, питома витрата.Анотація
Актуальність проблеми ефективного використання традиційних джерел енергії і пошук альтернативних ресурсів не викликає сумніву. На сьогодні в Україні майже не використовується потенціал низькокалорійних газів, зокрема біогазу, що у значній кількості утворюються на сміттєзвалищах з твердих побутових відходів. Кількість існуючих вітчизняних установок з утилізації цього газу є незначною. На сьогодні цей цінний ресурс в кількості до 1 млрд. м3 на рік викидається в атмосферу і забруднює її, або спалюється у факельних установках. Малорозвиненим напрямком використання біогазу є використання його в автомобільних двигунах внутрішнього згоряння. Однак заміна бензину на біогаз призводить до зменшення потужності двигунів та до збільшення витрати палива. Знаючи компонентний склад біогазу, можна розрахувати теплоту згоряння його та теплоту згоряння газоповітряних сумішей.
За результатами аналітичних досліджень побудовано графічні залежності зміни ефективної потужності, крутного моменту і ефективної питомої витрати біогазу від обертів двигуна та здійснено порівняння цих величин з аналогічними при роботі двигуна на бензині. Залежності показують, що використання біогазу в якості палива для ДВЗ призводить до значного зменшення наведених вище параметрів: зокрема ефективна потужність зменшується до 20 %, крутний момент до 22 %, а питома ефективна витрата пального зростає на 170 %. Однак через низьку вартість даного виду автомобільного палива та значну ресурсну базу для його отримання в Україні можна зробити висновок – використання біогазу з сміттєзвалищ варто розширювати, оскільки воно є перспективним, з точки зору енергонезалежності, як окремих суб’єктів господарювання, так і держави загалом.
Завантаження
Посилання
Geletuha G.G., Zheleznaya T.A., Oleynik E.N. Perspektivyi proizvodstva teplovoy energii iz biomassyi v Ukraine. Promyishlennaya teplotehnika. 2013. T. 35. No 5. P. 48-55.
European Biogas Association. URL: http//European biogas.eu
Genkin K.I. Gazovyie dvigateli. Mashinostroenie. 1977. 196 p.
Melnyk V.M. Ekonomichna efektyvnist vykorystannia alteratyvnykh palyv. Rozvidka ta rozrobka naftovykh i hazovykh rodovyshch. 2006. No 1(18). P. 56-58
Hutarevych Yu.F., Hovorun A.H., Korpach A.O., Moroz O.H. Otsinka efektyvnosti dodavannia spyrtovykh spoluk do benzynu. Avtoshliakhovyk Ukrainy. 2004. No 3. P. 17-19.
Abramchuk F.I., Hutarevych Yu.F., Dolhanov K.S., Tymchenko I.I. Avtomobilni dvyhuny. Kyiv : Aristei, 2006. 453 p.
Kuleshov A.S. Programma rascheta i optimizatsii dvigateley vnutrennego sgoraniya DIZEL-RK. M. : MTU im. Baumana, 2004. 123 p.