ЙМОВІРНІСНА ОЦІНКА ПРОЦЕСУ ПАРАФІНОВОЇ КОЛЬМАТАЦІЇ ПРИВИБІЙНОЇ ЗОНИ НАФТОВОГО ПЛАСТА
Ключові слова:
зона кольматації парафіном, дебіт парафінистої нафти.Анотація
експериментально, ні теоретично. Метою даної роботи є виконання досліджень з використанням математичного апарату теорії ймовірностей. Припускається, що пласт складається із деякої множини капілярів, а кристал парафіну застрягає в капілярі з критичним перерізом, відтак усі кристали, що рухаються за ним, осідають (накопичуються). Описуючи цей процес у термінах теорії ймовірностей, отримано функції ймовірностей відсутності і настання кольматації у вигляді експоненціального закону та просторовій координаті. У міру наближення до свердловини градієнт тиску зростає, а отже, зростає перепад температур (як результат дросельного ефекту), кристали парафіну виділяються щораз інтенсивніше, тобто кольматація залежить від біжучого радіуса. За таких умов експоненціальний закон узагальнено законом Вейбулла, а відтак – розширеним експоненціальним законом Макегама. Агалогічно записано функції за часовою координатою. Згідно із законом великих чисел здійснено перехід від множини капілярів до коефіцієнта проникності, який записано для будь-якого перерізу нафтового пласта в довільний момент
часу. Аналіз показав, що в привибійній зоні відбувається інтенсивне в часі зменшення коефіцієнта проникності, з часом зона кольматації розширюється в просторі, а коефіцієнт проникності нелінійно зростає з віддаленням від свердловини, що відповідає фізичній суті процесу. Введено поняття середнього коефіцієнта проникності в зоні кольматації на довільний момент часу. Використовуючи формули Дюпюї із змінним у часі коефіцієнтом проникності і розглядаючи зонально-неоднорідний пласт, отримано дебіт свердловини по нафті залежно від часу її роботи. У результаті процес парафінової кольматації вперше описано не тільки за часовою, а і за просторовою координатою
Завантаження
Посилання
2 Бойко В.С. Проектування експлуатації нафтових свердловин: Підручник для студентів ВНЗ. – Івано-Франківськ: Нова Зоря, 2011. – 784 с.
3 Повышение продуктивности скважин при освоении и эксплуатации месторождений парафинистых нефтей / [Яремийчук Р.С., Светлицкий В.М., Савюк Г.П.] – Киев: Укргипрониинефть, 1993. – 226 с.
4 Бойко В.С. Підземний ремонт свердловин: підручник, у 4-х част. / В.С. Бойко –Івано-Франківськ: ІФНТУНГ, 2009. – Част. ІІ. –586 с.
5 Симкин Э.М. Динамика запарафинирования коллектора в процессе фильтрации нефти/ Э.М. Симкин, М.А. Бернштейн // Нефтяное
хозяйство. – 1975. – № 2. – С. 44-47.6 Математические методы в теории надежности / Гнеденко Б.В., Беляев Ю.К., Соловьев А.Д. – Москва: Наука, 1965. – 524 с.
7 Імовірнісне прогнозування дебітів свердловин за умови парафінової кольматації / Бойко В.С., Копач І.В., Бойко Р.В. // Нафта і газ України: Зб. наук. Праць; мат. 7-ої Міжнарод.наук.-практ. конф. “Нафта і газ України - 2002”
(Київ, 31 жовтня – 1 листопада 2002 р.). – У 2-х томах. – Київ: Нора-прінт, 2002. – Том 1. –С. 324-325.
8 Савенков Г.Д. Расчет процессов интенсификации притока, освоения и эксплуатации скважин: монографія // Г.Д. Савенков, В.С. Бойко. – Львов: Вища школа, 1986. – 160 с.
9 Бойко В.С. Підземна гідрогазомеханіка: підручник з грифом Міносвіти України, 2-е вид. / В.С. Бойко, Р.В. Бойко – Львів: “Апріорі”, 2007. – 450 с.